Vysílací studio: 47 522 14 15
Dopravní linka: 800 900 952
OLIVER TREE & ROBIN SCHULZ - Miss You
Playlist
OLIVER TREE & ROBIN SCHULZ
Miss You
Právě vysílá:
Robert Gajderovič
Dopoledne s Hitrádiem North Music

ČESKÁ FENKA UŠLA 40 000 KILOMETRŮ... prošla 28 států, než se dostala domů.

ČESKÁ FENKA UŠLA 40 000 KILOMETRŮ... prošla 28 států, než se dostala domů.
Datum: 5. 10. 2023
Autor: Vladan Hýl


Fenka border kolie Corey je
nejzcestovalejší český pes. Přes 28 evropských a asijských států urazila spolu se svým majitelem cestovatelem Slávkem Králem 40.000 kilometrů, což je český rekord!

V Pelhřimově to potvrdila Agentura Dobrý den spravující databázi český rekordů. Psa si přitom Král před pěti lety pořídil s tím, že je na čase dát si od cestování pauzu a usadit se. Vydrželo mu to ale jen několik měsíců, než se s Corey vydal autostopem na první cestu přes Švýcarsko do Itálie.

V roce 2019 se společně vydali do Japonska. Do ruského Vladivostoku se zvládli dostat za 15 dní. Pak ale cestu zkomplikoval požadavek japonských úřadů. Corey se nedostala na trajekt bez testů prováděných v Rusku jen v 7000 kilometrů vzdálené Moskvě. Na test nebyl čas i kvůli krátící se platnosti víz.

Následovala cesta zpět, která ale znamenala vracet se přes muslimské státy, ve kterých je pes vnímaný jako nečisté zvíře. I když místní obyvatele a dokonce i úředníky hodnotí Král jako vstřícné, jejich odpor k psům mimo jiné znamenal, že ho s fenou nikde neubytovali. Půl roku tak žil jen ve stanu. "A jediné, co jsem chtěl, bylo vrátit se už konečně domů," řekl Král. Japonska společně s fenkou nedosáhli. Procestoval ho až nedávno při své svatební cestě. "Která byla bez psů," zdůraznil.

Slávek Král je podle Luboše Rafaje z Agentury Dobrý den rekordmanem už od roku 2020 díky více než 146.000 kilometrů, které zvládl ujet autostopem. Poprvé se na cestu autostopem vydal společně se svým kamarádem v 17 letech. Mířili do Itálie. O rok později si dali za cíl polární kruh.

Od té doby cestoval Král hlavně sám. Cestovatelský obzor se mu otevřel díky studijnímu pobytu v Turecku. O několik let později ho k cestování přiměla špatná zkušenost s českým zaměstnavatelem. Krále po pár měsících propustil, aby měl volné místo pro svého kamaráda.

Král pak začal pracovat v zahraničí, nejdřív na Novém Zélandu. Od té doby vyzkoušel desítky profesí v 19 zemích světa a postupně se stal profesionálním cestovatelem, kterého živí i přednášky nebo cestovatelské knihy. Nejnovější nazvaná Stopem se psem do Japonska bez Japonska bude zachycovat jeho cestu s Corey po Rusku a Střední Asii.