Canisterapie aktuálně probíhá v Ústí nad Labem, Děčíně, Litoměřicích, Mostě i Teplicích. Psí terapie má pozitivní vliv jak na psychický, tak i fyzický stav pacientů.
„Je spousta lidí, která se snaží canisterapii nahrazovat třeba nějakou loutkovou či jinou terapií. Canisterapie je ale motivací na straně jedné, a na straně druhé umožňuje pacientovi nahřát svalové jádro. Psa nemůže žádný přístroj nahradit. Jde i o psychickou podporu od této němé duše, která je prostě jiná než od druhého člověka, “ vysvětlila canisterapeutka Bc. Lenka Macháčková, DiS.
Prostor canisterapii dává i Nemocnice Most. Jednou týdně místní pacienty navštěvuje čtyřletá fenka Sany, kříženec bígla. „Miluje kontakt s lidmi i ostatními zvířaty, “ říká o ní její majitelka Marie Bertelová, DiS., která v mostecké nemocnici pracuje jako zdravotně sociální pracovník a také jako koordinátorka dobrovolnického programu.
Sany je veselá povaha a na oddělení radostně zdraví každého kolemjdoucího. Její přítomnost vítají i zaměstnanci nemocnice. „Mám pocit, že nejdřív děláme canisterapii kolegům a teprve pak jdeme za pacienty, “ směje se Sanyina majitelka. Fence stačí nasadit postroj s růžovou vestičkou s nápisem Canisterapeut, očistit tlapky a může vyrazit za pacienty, kteří předem potvrdili, že se se psím terapeutem chtějí setkat.
Čtyřnozí léčitelé se na svou funkcni připravují od štěněčího věku. Pejsci motivují pacienty k většímu pohybu a zlepšují jim jejich dny v nemocnicích.